ویژگی های برترین رابط گرافیکی برای مدل MODFLOW - نرم افزار GMS :: بیسین - سایت تخصصی مهندسی آب

عضويت در خبرنامه ايـميـل پايگاه بيسيــن - عضويت پس از کليک بر روي لينک فعال سازي که براي شما ارسال خواهد شد تکميل مي شود
ویژگی های برترین رابط گرافیکی برای مدل MODFLOW - نرم افزار GMS

GMS (سیستم مدل سازی آب های زیرزمینی) یک برنامه کامل برای ساخت و شبیه سازی مدل های آب زیرزمینی است. از ویژگی های آن ساختار 2D و 3D زمین آمار، مدل سازی چینه شناسی و رویکرد مدل مفهومی منحصر به فرد و قدرتمند است. مدل های حال حاضر پشتیبانی شده عبارتند از MODFLOW، MODPATH، MT3DMS، RT3D، FEMWATER، SEEP2D و UTEXAS.

از نسخه 6 معرفی شده به بعد استفاده از فرمت XMDF (گسترش مدل فرمت داده) مقدور شده است، که یک فرمت سازگار از HDF5 می باشد. هدف از این قابلیت این است که اجازه ذخیره سازی داخلی و مدیریت داده ها در یک فایل HDF واحد را می دهد، که در واقع به جای استفاده از بسیاری از فایل های Flat می باشد.


تاریخچه

GMS ابتدا توسط دپارتمان مهندسی گرافیک کامپیوتری و تجهیزات آزمایشگاهی در دانشگاه بریگهام یانگ (که بعدها در سپتامبر 1998 به آزمایشگاه تحقیقات مدل سازی محیط زیست و یا EMRL تغییر نام داد) در اواخر دهه 1980 در ایستگاه های کاری یونیکس توسعه داده شد. توسعه GMS در درجه اول توسط مهندسین ارتش ایالات متحده تامین مالی شد و هنوز هم به عنوان سیستم مدل سازی آب های زیرزمینی وزارت دفاع یا GMS وزارت دفاع شناخته شده است. بعد از آن به سیستم عامل ویندوز در اواسط دهه 1990 منتقل شد. نسخه 3.1 آخرین نسخه پشتیبانی برای HP-UX، IRIX، OSF / 1، و سیستم عامل سولاریس بود.

در آوریل 2007، تیم توسعه نرم افزار اصلی در EMRL با عنوان Aquaveo، LLC وارد شرکت های خصوصی گردید، و همچنان به توسعه GMS و سایر محصولات نرم افزار، مانند WMS (سیستم مدل سازی آبخیزداری) و SMS (سیستم مدل سازی آب های سطحی) می پردازد.


نمونه هایی از اجرای GMS

در استفاده از GMS، یک روش اساسی توسعه مدل مفهومی جریان آب زیرزمینی است که در آن ارزش های توزیع مکانی برای تغذیه آب های زیرزمینی در پالی به عنوان یک منطقه از هند استفاده شده است. برای انجام این کار، (Signhal and Goyal, 1990) "سیستم مدل سازی آب زیرزمینی (GMS)، که یک محیط مدل سازی آب های زیرزمینی جامع، با استفاده از قابلیت GIS مبتنی بر ابزار پردازش گرافیکی به طور خودکار و امکان ساده کردن فرایند مدل سازی است"، مورد استفاده قرار گرفت. GMS برای "یکپارچه سازی interfac با MODFLOW و چند مورد دیگر از مدل های آب زیرزمینی برجسته ستایش گردیده است. این نرم افزار ویژگی های گرافیکی پیشرفته  ای را برای مشاهده و اندازه گیری و کالیبراسیون نتایج مدل ارائه داده است" (Signhal and Goyal, 1990). نویسندگان، هفت نوع پوشش با استفاده از چند ابزار GMS ایجاد کردند. از این رو، آنها قادر خواهند بود "برای ایجاد تصاویر 3-D از منطقه مورد مطالعه اقدام نماید که به ارائه درک بهتری از هیدروژئولوژی، توپوگرافی و نوسانات سطح آب منطقه مورد مطالعه می انجامد" (Signhal and Goyal, 1991).

با استفاده از GMS، یک مدل تولید شده، و یک مدل خاک تسهیل گردیده، سبب توسعه "طرح های عملیاتی است که می تواند به طور موثر در مدیریت آلودگی نیترات منابع آب های زیرزمینی برای جوامع در مناطق روستایی بدون مانع تولیدات کشاورزی در حوضه شود" (Morgan, Coggins, and Eidman, 249) هزینه آب آشامیدنی در حال افزایش است به دلیل آلودگی نیترات در منابع آب چاه های محلی و شهری. به طور خاص، "GMS یک رابط گرافیکی مدل جریان آب زیرزمینی MODFLOW، و مدل انتقال املاح، MT3D را فراهم می کند. MODFLOW سه بعدی، سلول محور، تفاضل محدود، مدل اشباع جریان قادر به ارائه دو حالت تجزیه و تحلیل حالت پایدار و ناپایدار است. این دو مدل، زمانی که با هم مورد استفاده قرار می گیرند سبب ارائه یک ابزار جامع برای بررسی جریان آب زیرزمینی و انتقال نیترات و تجمع ذرات می باشد" (Morgan, Coggins, and Eidman, 252). با استفاده از GMS، "مشکل آلودگی [می تواند تبدیل شود] از یک منبع غیر نقطه ای به یک مشکل نقطه ای مبدل گردد" در نتیجه "مشخصا سبب نشان دادن اهمیت ابزار ترکیبی از رشته های دیگر در آغاز راه های جدید پژوهش های اقتصادی در مسائل آلودگی آب های زیرزمینی محصولات کشاورزی است" (مMorgan, Coggins, and Eidman, 258).

تغییرات در بیلان آب حوضه سان پدرو در طول یک قرن گذشته "با استفاده از یک نسخه اصلاح شده از مدل هیدرولوژیکی موجود در پدرو و حوضه سان مورد بررسی قرار گرفت (Goode and Maddock, 2000)" که با استفاده از GMS توسعه داده شد. "مدل سه بعدی تفاضل محدود ناپایدار جریان آب های زیرزمینی در منطقه مورد مطالعه توسعه یافته با استفاده سیستم مدل سازی آب های زیرزمینی (GMS، 2007)، به عنوان یک سیستم اطلاعات جغرافیایی بر اساس پیش و پس پردازش از MODFLOW بود" (Serrat-Capdevila, et al., 57) این مدل به کار گرفته شده "برای شبیه سازی هیدرولوژی یک قرن حاضر، از سال 2000 به 2100، تحت سناریوهای آب و هوا و برآورد مدل های مختلف استفاده گردید" (Serrat-Capdevila, et al., 48). نتایج این مطالعه، بر اساس مدل GMS-مشتق شده است، "ارائه مبنایی برای گنجاندن سناریوهای آب و هوا جهت حمایت از تصمیم گیری های موجود سیستم مدل حوضه از مزایای این کاربرد بود" (Serrat-Capdevila, et al., 48).

بسیاری از منابع مانند GMS "ممکن است برای ساخت یک مدل مفهومی از جریان در [سفره های آب کربنات] سیستم مورد استفاده واقع شود، از جمله اطلاعات حفاری، آزمایش چاه، بررسی های ژئوفیزیکی، آزمایش ردیاب، و سنجه های چشمه" (Quinn, Tomasko, and Kuiper, 343). برای این مطالعه، "ساخت و توسعه با استفاده از مدل MODFLOW سیستم آب زیرزمینی در مدلساز (GMS) تسهیل شد" (Quinn, Tomasko, and Kuiper, 348). مدل MODFLOW که در GMS اجرا می گردد اجازه محاسبه خودکار جریان را می دهد. GMS حتی اگر "امکان و ویژگی زهکشی در کد اصلی MODFLOW توسعه یافته که جهت شبیه سازی حذف آب زهکشی کشاورزی در آبخوان به شکلی افراطی است" همچنان سودمند خواهد بود (Quinn, Tomasko, and Kuiper, 347). با کمک مدل MODFLOW GMS-توسعه یافته، نویسندگان قادر به ایجاد "یک روش عددی مدل سازی ناهمگن جریان در یک محیط کارست با اختصاص توالی سلول های مدل های مجاور برای شبیه سازی خطوط لوله شبیه سازی" خواهند بود (Quinn, Tomasko, and Kuiper, 349). از این رو، "با پوشش بهبود یافته از داده های سایت... مدل تفسیری مانند این می تواند به یک ابزار موثر برای تست مدل های مفهومی، شناسایی شکاف داده های ناقص، ارزیابی منابع آب، یا مقایسه سناریوهای اصلاح تکاملی باشد".


برای یافتن تمامی مطالب مرتبط با این مطلب در سایت از جستجوی سایت در حاشیه سمت راست و بالای صفحه استفاده فرمایید.


لیست دیگر آموزش های مرتبط

ورود به بخش آموزش های متنی GMS

ویکی نرم افزار GMS

انجمن بحث و گفتگو GMS

کلاس های بین المللی GMS

منابع آموزشی نرم افزار GMS


آموزش های ویدیویی فارسی GMS

آموزش های ویدیویی انگلیسی GMS


دانلود آخرین نسخه نرم افزار GMS


دریافت کرک نرم افزار GMS

دریافت لایسنس ارزیابی (14 روزه)


ویدئوهای فارسی مدلسازی کمی جریان آب زیرزمینی با MODFLOW- GMS قدرتمند ترین رابط گرافیکی
نظرات (۰)

فرم ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

درباره بهترين هاي بيسيـــن بدانيد...

Bird

يکي از مهمترين اهداف اين سايت تهيه آموزش هاي روان از ابزارهاي کاربردي علوم آب است.

اهميت مطالعات محيطي با ابزارهاي نوين در چيست؟

امروز با فارغ التحصيلي جمع کثير دانشجويان سالهاي گذشته و حال، با گذر از کمي گرايي ديگر صرف وجود مدارک دانشگاهي حرف اول را در بازار کار نمي زند؛ بلکه سنجش ديگري ملاک؛ و شايسته سالاري به ناچار! باب خواهد شد. يکي از مهم ترين لوازم توسعه علمي در هر کشور و ارائه موضوعات ابتکاري، بهره گيري از ابزار نوين است، بيسين با همکاري مخاطبان مي تواند در حيطه علوم آب به معرفي اين مهم بپردازد.

جستجو در بيسين
سایت مهندسی آب

بیسین - سایت تخصصی مهندسی آب

سایت بیسین با معرفی مهم ترین و کاربردی ترین نرم افزارها و مدل های شبیه سازی در حیطه مهندسی آب، تلاش به تهیه خدمات یکپارچه و محلی از محاسبات هیدرولوژیکی و هیدرولیکی می کند

اطلاعات سايت

  • www.Basin.ir@gmail.com
  • بهزاد سرهادي
  • شناسه تلگرام: Basin_Ir_bot
  • شماره واتساپ: 09190622992-098
  • شماره تماس: 09190622992-098

W3Schools

W3Schools