مجموعه آموزش هیدرولوژی - میزان بارندگی در حوضه :: بیسین - سایت تخصصی مهندسی آب

مجموعه آموزش هیدرولوژی - میزان بارندگی در حوضه


6.3 میزان بارندگی در حوضه های که هیدروگرافی ثبت شده است

میزان بارندگی ثبت شده در حوضه هیدروگرافی نشان دهنده مقادیری است که با در نظر گرفتن فرضیه های مربوط به توزیع فضایی توزیع ناهموار بارش ها بدست آمده است. میزان بارندگی در واحد زمانی حداکثر در مرکز باران است و به روشی غیرخطی به سمت حومه منطقه کاهش می یابد.


برای محاسبه میانگین بارندگی برای یک حوضه از روش های زیر استفاده می شود:

 • میانگین حسابی؛
 • روش چند ضلعی های تیسن؛
 • روش isohyets؛
 • روش شبکه مربع.


وقتی منطقه از نظر ساختاری و آب و هوایی همگن باشد و دقت مورد نیاز آن اندک باشد، می توان میانگین بارندگی حوضه را به عنوان میانگین حسابی hi مقادیر ثبت شده در ایستگاه ها بدست آورد.1.6.3 روش چند ضلعی های تیسن

روش چند ضلعی های Thiessen شامل انتساب یک منطقه نفوذ به هر ایستگاه است که در آن میزان بارندگی معادل ایستگاه در نظر گرفته می شود. مناطق نفوذ توسط چند ضلعی های محدب نشان داده می شوند. این چند ضلعی ها با استفاده از واسطه های بخشهایی که هر ایستگاه را به نزدیکترین ایستگاه های همسایه متصل می کنند بدست می آیند (شکل 9.3). نسبت را می توان به صورت زیر نوشت:


Wi=Fi/F


جایی که:

 •  Fi نشان دهنده منطقه Thiessen است که به طور جزئی یا کامل در حوضه در نظر گرفته شده است.
 •  F مساحت حوضه است


حجم آب منسوب به هر منطقه:


Vi=Fi hi


جایی که hنشان دهنده میزان بارندگی ثبت شده در ایستگاه i است.


مقدار متوسط ​​بارندگی نسبت بین حجم کل باران (به عنوان مجموع حجم های جزئی) در سطح حوضه است:وزن Wi مستقیماً با مساحت چند ضلعی Thiessen متناسب است.


شکل 11.3 روش چند ضلعی های Thiessen.


اگر سطح Fi برابر باشد و تعداد ایستگاه ها n باشد، و  پس نسبت Fi/F, که نشان دهنده وزن Wi است، برابر با n/1 است. هنگامی که سطح چند ضلعی های تیسن برابر است، این روش در محاسبه میانگین محاسبه برای حوضه مربوطه انجام می شود.


روش چند ضلعی های تیسن میزان بارندگی در ایستگاه هایی را که در حوضه در نظر گرفته نشده اند در نظر می گیرد. رابطه توصیف متوسط ​​بارندگی را می توان به شرح زیر نوشت:جایی که:

 • i به ایستگاه های حوضه در نظر گرفته شده اشاره می کند،
 •  j به ایستگاههای خارج از حوضه در نظر گرفته شده اشاره دارد.


2.6.3 روش isohyets

روش ایزوهیت ها شامل یک درون یابی خطی بین مقادیر وقت شناسی بارندگی است که در ایستگاه ها ثبت شده است. ایزوهیت ها خطوطی هستند که از میزان بارندگی برابر برخوردار هستند. با توجه به اینکه ناحیه بین ایزوهیتس hو hi+1 معادل fاست، حجم جزئی Vبارندگی بر روی این سطح برابر است.نسبت بین حجم های جزئی و سطح حوضه F نشان دهنده میانگین بارندگی است:در واقع باید با در نظر گرفتن خصوصیات حوضه، محاسبات به صورت غیرخطی انجام شود، یعنی: موقعیت جغرافیایی، نوع پوشش گیاهی، ارتفاع، توپوگرافی، و غیره. از نظر آب و هوایی و فیزیکی. استفاده از این روش برای فواصل زمانی کوتاه دشوار است.


3.6.3 روش شبکه مربع

از روش شبکه مربع برای محاسبه سریع میانگین بارندگی برای فواصل زمانی ساعتی استفاده می شود. این روش غیر خطی بودن توزیع بارش در منطقه حوضه را در نظر می گیرد. حوضه در شبکه ای از عناصر مربع با اندازه گام ثابت تقسیم شده است. میزان بارندگی در هر گره با استفاده از درون یابی، به عنوان تابعی از مقادیر اندازه گیری شده در ایستگاه های مجاور، محاسبه می شود.


شکل 10.3 روش شبکه مربع


ابتدا نزدیکترین ایستگاه های گره در نظر گرفته شده در چهار ربع را در نظر می گیریم (شکل 10.3). دو ایستگاه در یک ربع وجود ندارد. میزان بارندگی در گره i:جایی که:

 • hبارندگی ثبت شده در گره های 1، 2، 3، 4 را نشان می دهدو
 • hi مقادیر محاسبه شده هستند.
 • dij فاصله بین گره های i و j 


نسبت زیر وزنی را نشان می دهد که نشان دهنده تأثیر ایستگاه های j در برابر ایستگاه های i است:با این علامت hi:مقادیر hi برای هر بازه زمانی Δt محاسبه می شوند. میانگین بارندگی بیش از حوضه برای فاصله فعلی به عنوان میانگین حساب مقادیر پیاده روی محاسبه می شود. محاسبه برای هر گره:جایی که:

 •  N تعداد گره های حوضه است.
 •  k شاخص مرحله زمانی.


4.6.3 منحنی های I-D-F

محاسبه حداکثر بارندگی برای طراحی کارهای تخلیه آب باران در شهرها، یا محل اصلاح جریان طوفان، یا ساخت و سازها و تاسیسات هیدروتکنیکی لازم است. برای این منظور می توان از خطوط شدت-مدت-فرکانس استفاده کرد (شکل 11.3). شدت بارندگی محاسبه شده تابعی از فرکانس استاندارد شده و مدت زمان بارش محاسبه شده است.


شکل 11.3 منحنی های شدت-مدت-فرکانس (Musy، 2001)


فرکانس استاندارد شده تعداد سالانه باران های طول مدت t است که شدت آن بیش از شدت محاسبه شده است. فرکانس محاسبه شده به عنوان تابعی از اهمیت کلاس هدف تجزیه و تحلیل شده محاسبه می شود. بنابراین برای مراکز دارای جمعیت و واحدهای صنعتی مقادیر زیر فرکانسهای استاندارد را داریم (جدول 1.3).


جدول 2.3 فرکانس های استاندارد شده

Class of the importance of the objective
Industrial units and production units of a different nature
Populated centres
I
1/5
1/2...1/1
II
1/3...1/2
1/1...2/1
III
1/2...1/1
2/1
IV
1/1...2/1
-
V
2/1

در بیان فرکانس، شمارنده تعداد باران و مخرج تعداد سال را نشان می دهد. مقادیر موجود در جدول فرکانس ها را نشان می دهند نه احتمالات را.


دسترسی به عناوین دیگر محتوای مرتبط با این بخش


منابع

Musy, A. 1998. Hydrologie appliquée, Cours polycopié d'hydrologie générale, Lausanne, Suisse.

Musy, A. 2001. e-drologie. Ecole Polytechnique Fédérale, Lausanne, Suisse.
نظرات (۰)

فرم ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

درباره بهترين هاي بيسيـــن بدانيد...

Bird

يکي از مهمترين اهداف اين سايت تهيه آموزش هاي روان از ابزارهاي کاربردي علوم آب است.

اهميت مطالعات محيطي با ابزارهاي نوين در چيست؟

امروز با فارغ التحصيلي جمع کثير دانشجويان سالهاي گذشته و حال، با گذر از کمي گرايي ديگر صرف وجود مدارک دانشگاهي حرف اول را در بازار کار نمي زند؛ بلکه سنجش ديگري ملاک؛ و شايسته سالاري به ناچار! باب خواهد شد. يکي از مهم ترين لوازم توسعه علمي در هر کشور و ارائه موضوعات ابتکاري، بهره گيري از ابزار نوين است، بيسين با همکاري مخاطبان مي تواند در حيطه علوم آب به معرفي اين مهم بپردازد.

جستجو در بيسين
سایت مهندسی آب

بیسین - سایت تخصصی مهندسی آب

سایت بیسین با معرفی مهم ترین و کاربردی ترین نرم افزارها و مدل های شبیه سازی در حیطه مهندسی آب، تلاش به تهیه خدمات یکپارچه و محلی از محاسبات هیدرولوژیکی و هیدرولیکی می کند

اطلاعات سايت

 • www.Basin.ir@gmail.com
 • بهزاد سرهادي
 • شناسه تلگرام: SubBasin
 • شماره واتساپ: 09190622992-098
 • شماره تماس: 09190622992-098

W3Schools

W3Schools