تحلیل آزمون کنکور ارشد مهندسی منابع آب کد رشته 1302 :: بیسین - سایت تخصصی مهندسی آب

عضويت در خبرنامه ايـميـل پايگاه بيسيــن - عضويت پس از کليک بر روي لينک فعال سازي که براي شما ارسال خواهد شد تکميل مي شود
تحلیل آزمون کنکور ارشد مهندسی منابع آب کد رشته 1302

   

    اگرچه تجربه نشان داده است داوطلبانی که در دوره های پیشین تحصیلی خود تلاش شایسته تری را داشته اند در مراتب بهتر تحصیلات تکمیلی پذیرش شده اند امآ با توجه به گرایش داوطلبان به مطالعه کنکور کارشناسی ارشد و ایجاد آمادگی در ماه های پایانی و نزدیکتر به آزمون، تحلیل منابع و رویه تغییرات سوالات سال های گذشته می تواند راهگشای موثری در استفاده کامل تر از زمان باشد. از این رو پیشنهاد می شود پس از تهیه منابع در لینک پست ذیل (و یا مشابه آن منابع) اقدام به گزینش بخش های مهم تر نمایید تا نتیجه مطلوب تری دریافت کنید.

دروس عمومی گرایش ها

_______________________________________

در ذیل عناوین دروس کد رشته امتحانی 1302 را به همراه تحلیل سوالات آخرین کنکور در مقایسه با سالیان گذشته این آزمون را مشاهده می نمایید.

 

« زبان عمومی و تخصصی »

    آنگونه که در دفترچه آزمون آمده است، تعداد سؤالات این درس در آزمون سراسری سال 94 شامل 30 سؤال است. همان‌طور که از نام درس پیداست، شماری از سؤالات این درس زبان عمومی و تعدادی از آن‌ها نیز مربوط به اصطلاحات و متون تخصصی رشته مهندسی آب است. بدون تردید اگر دانشجویان در درس زبان حداقل‌هایی را داشته باشند مطالعه و سرمایه‌گذاری در این درس می‌تواند منطقی باشد. معمولاً منبع درس زبان تخصصی در اکثر رشته‌ها در دانشگاه‌های مختلف متفاوت است و اساتید این درس به صورت سلیقه‌ای منابع و یا جزوات مورد نظر خود را به دانشجویان معرفی می‌کنند. خواندن کتاب‌های زبان عمومی و همچنین زبان تخصصی موسسه مدرسان شریف برای رسیدن به تسلط در این درس کفایت می‌کند. در کتاب زبان عمومی مطالب گرامری و یک سری لغات و اصطلاحات عمومی و همچنین تست‌های عمومی رشته‌های مختلف گنجانده شده و داوطلبان حتی در صورت فراموشی درس زبان می‌توانند خود را به سطح مطلوبی با استفاده از این کتاب برسانند. در کتاب زبان تخصصی موسسه مدرسان شریف افزون بر بررسی و ارایه پاسخ تشریحی و ترجمه تست‌های کنکورهای کارشناسی ارشد سال‌های قبل (از سال 94 ـ 75) لغات، اصطلاحات و متون رایج در رشته مهندسی آب به همراه ترجمه آن‌ها گنجانده شده و ضمن آموزش و ترجمه متون مختلف، تست‌های چهارگزینه‌ای تألیفی برای آشنایی هرچه بیشتر داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد با سؤالات درس زبان تخصصی این رشته آورده شده است.

 

« ریاضیات »

    درس ریاضیات در رشته مهندسی آب در آزمون کارشناسی ارشد سراسری سال 94 شامل 25 تست بوده و ضریب آن 2 می‌باشد. مواد امتحانی این درس مجموعه‌ای از مطالب ریاضی کنکور کارشناسی و ریاضیات دانشگاهی است. در دانشگاه دانشجویان رشته کشاورزی آب ریاضیات (1)، (2) و (3) را می­ گذرانند که ریاضیات (3) مانند درس معادلات دیفرانسیل سایر رشته­ های مهندسی است. سرفصل‌هایی که در کنکور کشاورزی آب از آن سئوال مطرح می‌شود شامل: یادآوری، تابع، حد و پیوستگی، مشتق و کاربرد آن، معادلات دیفرانسیل مرتبه اول و دوم، انتگرال و کاربرد آن، دنباله و سری، اعداد مختلط، بردار، ماتریس، توابع چند متغیره، انتگرال دوگانه و سه گانه، انتگرال روی خم و روی سطح، مختصات قطبی، سری‌ها، قضایای دیورژانس، استوکس، هندسه تحلیلی، توابع برداری، تبدیل لاپلاس و کاربردهای آن طرح شده‌اند. برای فائق آمدن بر سؤالات این درس می­ توان از کتاب­ های ریاضیات دانشگاهی مانند معادلات دیفرانسیل دکتر شیدفر و معادلات دیفرانسیل و کاربردهای آن جورج اف استفاده نمود. با توجه به گستردگی این درس و همچنین ممکن است در دانشگاه تمامی سرفصل‌های لازم تدریس نشده باشد و اینکه اکثر دانشجویان در این درس پایه ضعیفی دارند انتشارات مدرسان شریف اقدام به تألیف کتابی نموده که کلیه مباحث مربوطه از پایه با بیانی سلیس و روان بیان شده است و همچنین با توجه به اینکه این درس نیاز به حل تمرین زیادی دارد تست‌ها و مثال‌های زیادی همراه با پاسخ تشریحی و توضیحات لازم برای درک بهتر سئوال آورده شده است که برای مسلط شدن بر این درس منبع جامع و کافی می‌باشد.

 

« هیدرولیک و هیدرولیک انهار »

    درس هیدرولیک و هیدرولیک انهار در کنکور کارشناسی ارشد سراسری سال 94 شامل 20 سوال بوده و از ضریب 2 برای گرایش‌های آبیاری و زهکشی، مهندسی منابع آب و از ضریب 3 برای گرایش سازه‌های آبی برخوردار است. مفاهیم این درس در مقطع کارشناسی در سه درس سه واحدی جداگانه با عناوین 1ـ مکانیک سیالات 2ـ هیدرولیک 3ـ هیدرولیک کانال‌های روباز ارائه می‌شود. درس اول مربوط به مفاهیم پایه سیالات و خواص و تعاریف آن درس دوم، مفاهیم مربوط به مجاری تحت فشار (بسته) و لوله و درس سوم در برگیرنده مفاهیم مجاری و کانال های روباز می‌باشد. دانشجویی که قصد پاسخگویی به سوالات این درس در کنکور کارشناسی ارشد را دارد، باید به بهترین نحو به مفاهیم این سه درس، مسلط باشد.

سرفصل‌های این سه درس به طور جداگانه شامل موارد زیر است:

 

« مکانیک سیالات »

خواص سیالات مانند تنش برشی

استاتیک سیالات مانند شناوری و مرکز فشار

دینامیک سیالات مانند حرکت با شتاب و بدون شتاب

انرژی سیال و پمپاژ مانند معادله برنولی

    مرجع این درس کتاب سیالات استریتر می‌باشد اما این مرجع مفاهیم بسیار گسترده‌ای را در بر می‌گیرد و ممکن است باعث سردرگمی شود. بنابراین در کتاب هیدرولیک و هیدرولیک انهار انتشارات مدرسان شریف، سعی بر آن شده تا این مفاهیم، به شکل کاملاً دسته‌بندی شده ارائه گردد تا امکان دسترسی به آن‌ها آسان گردد. ثانیاً در این کتاب سعی شده تا با در نظر گرفتن انواع مثال‌های مختلف هم از لحاظ مفهومی و هم عددی، این مسائل بهتر قابل فهم و حل برای دانشجو باشد. دانستن نکات مربوط به تنش برشی ممان اینرسی و نیروی هیدرواستاتیک نقش مهمی در این بخش در کمک به حل تست‌های مربوطه را دارد.

 

« هیدرولیک »

    انرژی و معادله برنولی معادلات افت و دبی رابطه پیوستگی

    به عنوان مرجع برای این درس، هم می‌توان از کتاب سیالات استریتر نام برد و هم از کتاب هیدرولیک کانال‌های روباز آقایان ابریشمی و حسینی در واقع هر دوی این کتاب‌ها هر کدام دربرگیرنده بخشی از این مفاهیم هستند ولی در کتاب تألیفی مدرسان شریف، این مفاهیم با ارائه مثال‌های مختلف به طور تفکیک شده اما در یک فصل عنوان شده است. دانستن نکات مربوط به معادله دارسی و برنولی نقش مهمی در این بخش برای کمک به حل تست‌های مربوطه دارد.

 

« هیدرولیک مجاری روباز »

مفاهیم مجاری روباز و وضعیت و طبقه‌بندی جریان

معادلات محاسبه دبی و سرعت و پیوستگی

انرژی و انرژی مخصوص و پرش هیدرولیکی و تنگ شدگی و بر آمدگی

پروفیل جریان متغیر تدریجی و انواع آن

هیدرولیک سازه‌ها و آنالیز ابعادی

    به عنوان مرجع برای این درس، می‌توان از کتاب هیدرولیک کانال‌های روباز آقایان ابریشمی و حسینی نام برد. در کتاب تألیفی مدرسان شریف، هر کدام از این سرفصل‌ها کاملاً شکسته شده و به ارائه مثال‌های عددی و مفهومی برای هرکدام به شکل جداگانه پرداخته شده است تا از اتلاف وقت و کلی نگری پرهیز شود. دانستن نکات مربوط به پرش هیدرولیکی پروفیل جریان و انرژی مخصوص، نقش مهمی در این بخش در کمک به حل تست‌های مربوطه دارد. همچنین این کتاب شامل سئوالات 15 سال گذشته کنکور سراسری و 10 سال سوالات کنکور دانشگاه آزاد می‌باشد. این کتاب دارای مثال‌های ترکیبی نیز می‌باشد که در واقع از ترکیب مفاهیم قبلی با هم تشکیل شده است.

دروس تخصصی گرایش ها

_______________________________________

دروس امتحانی آزمون کارشناسی ارشد گرایش آبیاری و زهکشی

    این گرایش شامل 3 درس 1ـ رابطه آب و خاک و گیاه 2ـ سیستم‌های آبیاری 3ـ مهندسی زهکشی می‌باشد که در زیر به آنها اشاره می‌شود:

 

« رابطه آب و خاک و گیاه »

    درس رابطه آب و خاک و گیاه یکی از دروس دوره کارشناسی رشته مهندسی آب (مهندسی کشاورزی ـ آبیاری) بشمار می‌رود که در قالب 3 واحد درسی تدریس می‌شود و در آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی دوره کارشناسی ارشد سازمان سنجش آموزش کشور و در رشته مهندسی کشاورزی ـ گرایش آبیاری و زهکشی دارای ضریب 2 می‌باشد، به همین دلیل دارای اهمیت ویژه‌ای خواهد بود.

    این درس در آزمون سراسری سال های 93 و 94 شامل 20 تست، در سال‌های 92-83 شامل 25 تست، در سال‌های ماقبل آن 30 تست و در آزمون سال‌های گذشته دانشگاه آزاد اسلامی شامل 20 تست بوده است.

    منابع و مراجع اصلی این درس که معمولاً در دانشگاه‌های کشور نیز تدریس می‌شود، شامل کتاب روابط آب و خاک تألیف دکتر محمد بای بوردی و کتاب رابطه آب و خاک و گیاه تألیف دکتر امین علیزاده می‌باشد. این کتب حاصل سال‌ها تلاش اساتید بزرگ این رشته دانشگاهی بوده و بسیار جامع می‌باشند.

    یکی از مشکلاتی که برای اغلب علاقه‌مندان به شرکت در آزمون کارشناسی ارشد وجود دارد، کمبود زمان برای مطالعه می‌باشد، بدین ترتیب نیاز به وجود کتابی است که دارای مطالب کافی برای شرح جامع درس مورد نظر در کنار مثال‌ها، پاسخ تست‌های آزمون‌های سال‌های گذشته و نکات کنکوری باشد و کتاب مدرسان شریف نیز با توجه به این دلایل، با صرف زمان و تلاش زیاد گردآوری شده و امید بر آن است که مطلوب واقع گردد.

    در هر یک از فصول این کتاب، مطالب کافی برای درک و تفهیم کامل سرفصل وجود دارد، در پایان هر فصل کلیه تست‌های آزمون‌های 14 سال کنکور سراسری کارشناسی ارشد سازمان سنجش و 10 سال کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی مربوط به فصل همراه با پاسخ کاملاً تشریحی قرار دارد، علاوه بر آن در پایان هر قسمت از فصل، تست‌های تکمیلی و یا مثال‌هایی برای درک عمیق‌تر مطرح شده است. بطور کلی تمام تلاش بکار گرفته شده تا نیازهای داوطلب شرکت در آزمون دانشگاه‌های سراسری و آزاد اسلامی به طور کامل برآورده گردد.

 

« سیستم‌های آبیاری »

    درس سیستم‌های آبیاری در رشته مهندسی کشاورزی گرایش آبیاری و زهکشی در کنکور کارشناسی ارشد سراسری سال 94 شامل 20 تست بوده و ضریب آن (3) می‌باشد و از اهمیت بالایی در بین دروس دیگر برخوردار است. سرفصل­ های اصلی این درس شامل: اصول فیزیکی خاک، اصول شیمیایی خاک، تبخیر و تعرق، راندمان آبیاری، طراحی سیستم­ های آبیاری سطحی، طراحی سیستم­ های آبیاری تحت فشار، سیستم‌های پمپاژ و طراحی خطوط لوله (هیدرولیک لوله‌ها) می‌باشد. طراحی سیستم‌های آبیاری سطحی خود شامل سیستم شیاری، کرتی، نواری و سیستم‌های سطحی مکانیزه می‌گردد و طراحی سیستم‌های آبیاری تحت فشار در 2 مبحث کلی سیستم‌های بارانی و سیستم‌های قطره‌ای خلاصه می‌گردد.

    به دلیل گستردگی مباحث این درس منابع زیادی نیز برای سرفصل‌های مذکور وجود دارد که مهمترین و اصلی‌ترین آن‌ها کتاب طراحی سیستم‌های آبیاری دکتر امین علیزاده در 2 جلد و کتاب اصول و عملیات آبیاری قطره‌ای دکتر امین علیزاده است که بدون شک مرجع 80 درصد سوالات آزمون‌های سراسری می­ باشند. از دیگر کتاب‌های مرجع در طراحی آزمون کارشناسی ارشد می‌توان به هیدرولیک کانا‌ل‌های باز دکتر ابریشم چی و دکتر حسینی، رابطه آب و خاک و گیاه دکتر امین علیزاده، اصول آبیاری قطره‌ای دکتر فرشی و اصول آبیاری بارانی دکتر رحیم زادگان نیز اشاره نمود. اما بدون شک استانداردترین و بهترین منبع برای ایجاد و آمادگی جهت شرکت در آزمون کارشناسی ارشد، سوالات کنکور سال‌های گذشته است. با بررسی این سوالات مشخص می‌گردد مهمترین مباحثی که بیشترین تعداد تست را به خود اختصاص داده‌اند، عبارتند از:

ـ راندمان آبیاری شامل مفاهیمی همچون DU، CU، AELQ، PELQ ـ آبیاری قطره‌ای شامل: انواع قطره چکان‌ها و رابطه دبی

ـ فشار در آنها، ادوات تصفیه، نیاز آبشویی و نیاز آبیاری

ـ آبیاری بارانی شامل: انواع سیستم‌های آبیاری بارانی و خصوصیات آنها، شدت پخش آب پاش‌ها، افت مجاز فشار، فشار در لوله‌های اصلی و جانبی، روابط بین نیاز خالص و ناخالص آبیاری، دور آبیاری، زمان آبیاری و دبی سیستم.

ـ آبیاری سطحی شامل: خصوصیات سیستم‌های آبیاری سطحی، طراحی سیستم آبیاری فارو، روش آبیاری کاهشی در سیستم فارو، الگوی توزیع آب روی زمین و روابط کلی بین نیاز آبیاری، دور آبیاری و دبی مورد نیاز.

ـ سیستم‌های سطحی مکانیزه شامل: آبیاری موجی و آبیاری کابلی.

ـ هیدرولیک لوله‌ها شامل: روابط بین توزیع فشار در لوله‌ها، افت اصطکاک، معادله هیزن ویلیامز، شیب زمین و قطر لوله‌ها.

ـ مباحث دیگر شامل: روابط فیزیکی آب در خاک، معادلات نفوذ، معادلات تبخیر

ـ تعرق و نیاز آبیاری، هیدرومدول، ادوات انتقال و اندازه‌گیری دبی آب مانند سیفون‌ها، فلوم‌ها، روزنه‌ها و سرریزها.

انتشارات مدرسان شریف برای این درس کتاب خلاصه و مفیدی ارائه داده است.

    این کتاب شامل سوالات آزمون‌های سراسری سال‌های 76 الی 94 به همراه پاسخ تشریحی آنها می‌باشد. سوالات این مجموعه کاملاً مشابه سوالات موجود در دفترچه آزمون است و با توجه به این نکته که هر ساله اشکالاتی در سوال‌ها و پاسخ آنها از طرف سازمان سنجش کشور وجود دارد، ممکن است در بعضی سوالات پاسخ صحیح در بین گزینه‌ها نباشد و یا در سوال پارامتر مورد نیاز برای حل مسئله داده نشده باشد که در حل به آن‌ها توجه شده است. روش کار در این کتاب حل تک تک تست‌ها به صورت کاملاً تشریحی است، به طوری که داوطلبان بدون مراجعه به کتاب‌های مرجع قادر به یادگیری مفاهیم موجود در تست‌ها باشند. برای هر تست فرمول‌های مرتبط به همراه توضیح در مورد پارامترها و نحوه استفاده از فرمول آورده شده است. همچنین توضیحات لازم برای درک مفاهیم موجود در سوال نیز در ذیل هر جواب به صورت مبسوط بیان گردیده است. در سوالاتی که به تشخیص مولف دارای اهمیت بیشتری هستند، گزینه‌های موجود در پاسخ سوال‌ها نیز بررسی و علت اشتباه بودن آن‌ها نیز توضیح داده شده است. از دیگر خصوصیات منحصر به فرد این کتاب، پاسخ‌دهی به 14 سال آزمون کنکور سراسری می‌باشد که چنین مجموعه جامعی در کتاب‌های موجود یافت نمی‌شود. به نظر مولف چنانچه داوطلبان به پاسخ‌ها و اصول بیان شده در این کتاب مسلط گردند می‌توانند در این درس درصد بسیار قابل قبولی در آزمون پیش روی کسب نمایند.

 

« مهندسی زهکشی »

    درس مهندسی زهکشی یکی از دروس تخصصی دوره کارشناسی رشته مهندسی آب (مهندسی کشاورزی ـ آبیاری) به شمار می‌رود که در قالب 3 واحد درسی تدریس می‌شود و در آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی دوره کارشناسی ارشد سازمان سنجش آموزش کشور رشته مهندسی کشاورزی ـ گرایش آبیاری و زهکشی دارای ضریب (3) می‌باشد، به همین دلیل دارای اهمیت ویژه‌ای خواهد بود.

    این درس در آزمون سراسری سال های 93 و 94 شامل 20 تست، در سال‌های 92-83 شامل 25 تست، در سال‌های ماقبل آن 30 تست و در آزمون سال‌های گذشته دانشگاه آزاد اسلامی شامل 20 تست بوده است. مباحث این درس شامل: کلیات زهکشی، روابط آب و خاک، فشار آب در خاک، پتانسیل آب در خاک (اجزای پتانسیل، گرادیان هیدرولیکی، قانون دارسی)، منحنی مشخصه رطوبتی خاک، نفوذ آب در خاک، کیفیت آب و خاک، ضریب هدایت هیدرولیکی، زهکش‌های زیر زمینی، لوله‌های زهکشی، پوشش دور لوله‌های زهکش، محاسبه فاصله زهکش‌ها، محاسبه قطر لوله‌های زهکشی، دبی طرح، ضریب کاهش سطح، کانال‌های زهکشی، زهکشی اراضی شیب‌دار، موارد ویژه می‌باشد.

    منابع و مراجع اصلی این درس که معمولاً در دانشگاه‌های کشور نیز تدریس می‌شود، شامل Drainage Principles and Applications، Volume 1-4، International Institute for Land Reclamation and Improvement .

    کتاب چهار جلدی اصول زهکشی و کاربرد آن که دکتر حسین فرداد ترجمه آن را انجام داده‌اند Modern Land Drainage - Planning ، 

    Design and Management of Agricultural Drainage Systems - Lambert K. Smedema ، Willem F.Vlotman ، David W.Rycraft کتاب زهکشی جدید که دکتر امین علیزاده ترجمه آن را انجام داده‌اند و کتاب اصول مهندسی زهکشی و بهسازی خاک تألیف دکتر محمد بای بوردی , کتاب مهندسی زهکشی دکتر بهروز مصطفی زاده فرد این کتب حاصل سال‌ها تلاش اساتید بزرگ این رشته دانشگاهی بوده و بسیار جامع می‌باشند.

    با توجه به تعدد منابع موجود و زمان داوطلبین گرامی انتشارات مدرسان شریف کتاب مهندسی زهکشی را به صورت جامع منتشر کرده است.

    در هر یک از فصول این کتاب، مطالب کافی برای درک و تفهیم کامل سرفصل وجود دارد، در پایان هر فصل کلیه تست‌های آزمون‌های 14 سال کنکور سراسری کارشناسی ارشد سازمان سنجش و 10 سال کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی مربوط به فصل همراه با پاسخ کاملاً تشریحی قرار دارد، علاوه بر آن در پایان هر قسمت از فصل، تست‌های تکمیلی و یا مثالهایی برای درک عمیق‌تر مطرح شده است .

_______________________________________

دروس امتحانی آزمون کارشناسی ارشد گرایش سازه‌های آبی

    این گرایش شامل 3 درس 1ـ هیدرولوژی، 2ـ مکانیک خاک 3ـ ساختمان‌های انتقال و توزیع آب می‌باشد که در زیر به آنها اشاره می‌شود.


« هیدرولوژی »

    درس هیدرولوژی در دوره کارشناسی در قالب دو درس 3 واحدی به نام‌های هیدرولوژی و هیدرولوژی مهندسی ارائه می‌شود که درس هیدرولوژی مهندسی بیشتر به صورت اختیاری ارائه می‌شود. درس هیدرولوژی با تعداد 20 تست و ضریب 2 به عنوان یکی از مهمترین دروس امتحانی کارشناسی ارشد بشمار می‌رود.

    سرفصل‌های این درس عبارتند از مباحث مربوط به بارندگی، حوضه‌های آبریز، رواناب سطحی، تحلیل هیدروگراف، آمار و احتمالات در هیدرولوژی، بازسازی داده‌ها، سیلاب طرح و به طور اجمالی به مباحث تبخیر، اقلیم‌شناسی و خشکسالی، آب‌های زیرزمینی و فرسایش و رسوب می‌پردازد. لازم به ذکر است که کلیه مباحث فوق بطور کامل‌ و بخصوص مباحث آمار و احتمالات و بازسازی داده‌ها در مقطع کارشناسی ارشد تدریس می‌شود.

    اصلی‌ترین منبع موجود کتاب اصول هیدرولوژی کاربردی دکتر امین علیزاده می‌باشد که در اکثر دانشگاه‌های کشور تدریس می‌شود. پس از آن کتاب‌های هیدرولوژی مهندسی، هیدرولوژی کاربردی جلد 1و2، محمدعلی مهدوی می‌باشد. همچنین کتاب Applied Hydrology، Chow می‌باشد که علاقمندان می‌توانند به آن نیز مراجعه نمایند. کتاب هیدرولوژی کاربردی دکتر علیزاده علی‌رغم گستردگی و پوشش کلیه سرفصل‌های آموزشی این درس در بیان بعضی مفاهیم ناموفق است و همچنین در برخی قسمت‌ها درس تنها در قالب یک مثال گفته شده است که البته در ویرایش‌های نهایی کتاب بسیاری از کاستی‌های آن برطرف گردیده است. لیکن باز بسیاری از مفاهیم را در میان مثال‌ها و تمرینات کتاب باید جستجو کرد که چندان مناسب دانشجویان متقاضی کارشناسی ارشد نمی‌باشد، از این رو در کتاب بانک سوالات هیدرولوژی انتشارات مدرسان شریف سعی شده مطالب اصلی و ضروری در یک مجموعه در اختیار علاقمندان قرار گیرد تا بدین وسیله دین خود را به دانشجویان این مرز و بوم ادا نماید. در پاسخ‌های تشریحی سوالات 15 سال اخیر دانشگاه‌های دولتی سعی بر این بوده است که نکات کلیدی و مهم و برخی توضیحات تکمیلی جهت تفهیم هرچه بیشتر مطالب به دانشجویان عزیز ارائه شود.

    کلیه دروس بخصوص در این رشته با یکدیگر مرتبط بوده و تنها با تکیه به یک یا دو درس نمی‌توان چه در کنکور و چه در محیط کاری موفق بود. در کنکور سراسری سال 94 درس هیدرولوژی کاربردی شامل 20 تست می‌باشد. البته در سال‌های پیشین تعداد سوالات بین 25 تا 30 متغیر بوده است که در سال‌های اخیر سعی شده است تعداد کلیه سوالات تا حد امکان برابر باشند. در آزمون سال گذشته تعداد سوالات مربوط به مبحث آمار و احتمالات نسبت به سال‌های پیش افزایش یافته است که این امر به دلیل افزایش متقاضیان گرایش منابع آب می‌باشد که یکی از مهمترین دروس این گرایش آمار و احتمالات می‌باشد. لیکن در دوره کارشناسی این مبحث به تفصیل تدریس نمی‌شود و لذا یکی از سخت‌ترین گروه سوالات می‌باشد که این مبحث در کتاب اصول هیدرولوژی مهدوی بهتر توضیح داده شده است. همچنین گروه دیگری از تست‌ها مربوط به مبحث هیدروگراف‌ها می‌باشد که به نظر نگارنده بیشتر دانشجویان در این زمینه نیازمند منابع بیشتری هستند. در اکثر دوره‌های کنکور کارشناسی ارشد یک یا دو تست مربوط به مبحث نمایه‌های نفوذ در خاک چه به صورت مفهومی و چه بصورت مسأله می‌باشد. در سال‌های 89 و 88 چندین مورد تست اشتباه و یا خارج از سرفصل موضوعی ارائه شده است که به خصوص در سال 87 این نکته جلب توجه می‌کند. همچنین در چندین نمونه سوال غلط تایپی مشاهده شده است که به عنوان مثال 8768 به غلط 7868 تایپ شده است و از این رو دانشجویان بایستی توجه کنند که همیشه نزدیکترین گزینه جواب صحیح نمی‌باشد. در کل می‌توان گفت که روند سوالات نسبت به چندین سال پیشتر به سمت مسائل آماری و همچنین مباحث مربوط به هیدروگراف‌ها گرایش داشته‌اند.

 

« مکانیک خاک »

    درس مکانیک خاک در دوره کارشناسی در قالب یک درس 3 واحدی (2واحد نظری و 1 واحد عملی) ارایه می‌شود. درس مکانیک خاک با تعداد 20 تست و ضریب 2 به عنوان یکی از سخت‌ترین دروس امتحانی کارشناسی ارشد به شمار می­ رود. این درس به بررسی کلیات و تعاریف واژه های خاک، روابط وزنی و حجمی، دانه بندی، الاستیسیته، تعیین حدود اتربرگ، تراکم خاک و روش پراکتور، چگونگی گسترش تنش درخاک، شبکه جریان،نشست،مقاومت خاک و پایداری سطوح شیبدار می‌پردازد. 

     منابع و مراجع مهم این درس عبارتند از مکانیک خاک داس و براجا.

     منابع و مراجع فارسی و ترجمه شده این درس نیز عبارتند از مکانیک خاک دکتر ابن جلال انتشارات دانشگاه شهیدچمران اهواز و طاحونی .

    لازم به ذکر است که در سال‌های اخیر بیشتر سوالات به سمت سوال های مفهومی (حفظی) گرایش داشته‌اند دلیل آن را می‌توان به اعتراض هر ساله دانشجویان این رشته نسبت به کمبود وقت کنکور دانست، چرا که اکثر سوالات این رشته تحلیلی و ریاضی است و طبیعتاً نیازمند وقت بیشتری است لیکن به دلیل قرار گرفتن در زیر گروه کشاورزی وقت امتحانی این رشته نیز همانند سایر رشته‌های مهندسی کشاورزی است که بیشتر درس‌هایشان حفظی می‌باشد. از این رو در سال‌های اخیر مشاهده می‌شود که این قبیل سوالات افزایش یافته است.

 

« ساختمان‌های انتقال و توزیع آب »

    درس ساختمان‌های انتقال آب در دوره کارشناسی در قالب دو درس 3 واحدی به نام‌های ساختمان‌های انتقال آب (1) و (2) ارائه می‌شود که ساختمان‌های انتقال آب (2) به صورت اختیاری می‌باشد و بیشتر دانشجویانی که قصد شرکت در گرایش سازه‌های آبی را دارند، این درس را می‌گذرانند. درس ساختمان‌های انتقال آب با تعداد 20 تست و ضریب 3 به عنوان یکی از مهمترین و سخت‌ترین دروس امتحانی کارشناسی ارشد به شمار می­ رود. ساختمان‌های انتقال آب (1) به بررسی اصول طراحی سازه‌های کوچک انتقال آب از قبیل کانال‌های خاکی و بتنی، طراحی کانال‌های آبرسان، طراحی کانال‌های زهکش، طراحی گذرگاه کنار جاده، مبانی و اصول طراحی سیفون‌های معکوس، فلوم‌ها، شیب شکن‌ها و همچنین اصول طراحی یکی از مهمترین سازه‌های انتقال آب در سدها بنام تندآب‌ها یا شوت‌ها می‌پردازد. علاوه بر این سازه‌ها به بررسی اجمالی سایر سازه‌ها مانند سرریزها، دریچه‌ها و حوضچه‌های آرامش نیز اختصاص دارد. در ساختمان‌های انتقال آب (2) به طور کامل انواع حوضچه‌های آرامش، مباحث پایداری سدها و همچنین اصول طراحی سدهای انحرافی تدریس می‌شود.

    منابع و مراجع مهم این درس عبارتند از Design of small canals، Small Canal Structures I, II,، F.A.O., Design of Small Dams، USBR که به دلیل عدم تسلط کافی به زبان انگلیسی و یا کمبود وقت بیشتر دانشجویان به منابع فارسی اکتفا می‌کنند.

    منابع و مراجع فارسی و ترجمه شده این دروس نیز عبارتند از طراحی سازه‌های هیدرولیکی کانال‌ها ترجمه مهندس عبداله اکبریان سازه‌های انتقال آب تألیف دکتر محمد کریم بیرامی طراحی ساختمان‌های هیدرولیکی تألیف حسین محمد ولی سامانی که متأسفانه در بازار موجود نیست. لازم به ذکراست که کتاب طراحی سازه‌های هیدرولیکی کانال‌ها ترجمه مهندس عبداله اکبریان ترجمه اصلی کتاب Design of small canals می‌باشد. دانشجویان بایستی توجه داشته باشند که تمامی مراجع گفته شده به بررسی مسائل طراحی از ابتدا تا انتهای طراحی می‌پردازند و به دانشجویی که این مطالب را آموخته و به دنبال نکات ریز و ظریف و به اصطلاح مطالب کنکوری می‌گردند، چندان کمکی نمی‌کند. چرا که در سوالات کنکور تنها بخش کوچکی از سازه مورد سوال قرار می‌گیرد و دانشجو باید قادر باشد تا از نکات انحرافی مساله عبور کرده و با اکتفا به اطلاعات موجود در کمترین زمان به پاسخ سوال برسد.

    با توجه به نکات مذکور و همچنین پراکندگی مطالب در چندین کتاب متعدد در کتاب ساختمان‌های انتقال آب انتشارات مدرسان شریف سعی شده مطالب اصلی و ضروری در یک مجموعه در اختیار علاقمندان قرار گیرد تا بدین وسیله دین خود را به دانشجویان این مرز و بوم ادا نماید. در پاسخ‌های تشریحی سوالات 15 سال اخیر دانشگاه‌های دولتی سعی بر این بوده است که نکات کلیدی و مهم و برخی توضیحات تکمیلی جهت تفهیم هرچه بیشتر مطالب به دانشجویان عزیز ارائه شود.

    لازم به ذکر است که در سال‌های اخیر بیشتر سوالات به سمت سوال های مفهومی (حفظی) گرایش داشته‌اند دلیل آن را می‌توان به اعتراض هر ساله دانشجویان این رشته نسبت به کمبود وقت کنکور دانست، چرا که اکثر سوالات این رشته تحلیلی و ریاضی است و طبیعتاً نیازمند وقت بیشتری است لیکن به دلیل قرار گرفتن در زیر گروه کشاورزی وقت امتحانی این رشته نیز همانند سایر رشته‌های مهندسی کشاورزی است که بیشتر درس‌هایشان حفظی می‌باشد. از این رو در سال‌های اخیر مشاهده می‌شود که این قبیل سوالات افزایش یافته است.

_______________________________________

دروس امتحانی آزمون کارشناسی ارشد گرایش مهندسی منابع آب

    این گرایش شامل 3 درس 1ـ هیدرولوژی آب‌های سطحی و زیرزمینی، 2ـ آمار و احتمالات و 3ـ مدیریت منابع آب می‌باشد که در زیر به آنها اشاره می‌شود.

 

« هیدرولوژی آب‌های سطحی و زیرزمینی »

    درس هیدرولوژی آب‌های سطحی و زیرزمینی در دوره کارشناسی در قالب یک درس 3 واحدی و به صورت اختیاری ارایه می‌شود. درس هیدرولوژی با تعداد 20 تست و ضریب 3 به عنوان یکی از مهمترین دروس امتحانی کارشناسی ارشد رشته مدیریت منابع آب به شمار می‌رود.

    سرفصل‌های این درس عبارتند از مباحث مربوط به بارندگی، حوضه‌های آبریز، رواناب سطحی، تحلیل هیدروگراف، آمار و احتمالات در هیدرولوژی، بازسازی داده‌ها، سیلاب طرح و به طور اجمالی به مباحث نفوذ (تعریف، روش‌های محاسبه، شاخص‌های نفوذ)، خصوصیات فیزیکی حوضه مؤثر بر ایجاد رواناب، هیدرومتری و روش‌های مستقیم اندازه‌گیری آب، منحنی دبی سنج‌، رواناب سطحی (هیدروگراف سیلاب، هیدروگراف واحد طبیعی و مصنوعی)، جداسازی دبی‌پایه از هیدروگراف رودخانه، تعریف هیدرولوژی، جایگاه هیدرولوژی آب‌های سطحی، متغیرهای هیدرولوژی و ارتباط آن‌ها در مقیاس بزرگ، حوضه‌های آبریز، مروری بر هوا و اقلیم‌شناسی (تأثیر بر هیدرولوژی، تفکیک از هیدرولوژی)، بارندگی (مشخصات بارندگی و برگاب، بارندگی (تغییرات مکانی و زمانی، منحنی‌های IDF و DAD)، تبخیر و تعرق (روش‌های محاسبه تبخیر از سطوح آب‌های آزاد) می‌باشد که بیشترین سئوالات در سال‌های گذشته از درس سفره‌های آب زیرزمینی بوده است.

    اصلی‌ترین منابع موجود هیدرولوژی کاربردی دکتر امین علیزاده، هیدرولوژی دکتر مهدوی، هیدرولوژی آّ‌ب‌های سطحی دکتر محمد رضا بهبهانی می‌باشد.

    در کتاب بانک سئوالات انتشارات مدرسان شریف سعی شده مطالب اصلی و ضروری در یک مجموعه در اختیار علاقمندان قرار گیرد تا بدین‌وسیله دین خود را به دانشجویان این مرز و بوم ادا نماید. در پاسخ‌های تشریحی سئوالات 15 سال اخیر دانشگاه دولتی سعی بر این بوده است که نکات کلیدی و مهم برخی توضیحات تکمیلی جهت تفهیم هر چه بیشتر مطالب به دانشجویان عزیز ارایه شود.

 

« آمار و احتمالات »

    مفاهیم این درس در مقطع کارشناسی در درسی با عنوان آمار و احتمالات ارائه می‌گردد. این درس از دروس نسبتا دشوار برای اکثر دانشجویان می‌باشد و درک عمیق از مفاهیم و مسائل این درس برای پاسخ به سوالات آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی دوره کارشناسی ارشد سازمان سنجش آموزش کشور رشته مهندسی کشاورزی منابع آب ضروری است. این درس تنها برای گرایش منابع آب دارای ضریب 2 و برای سه گرایش دیگر فاقد ضریب است. این درس در آزمون کارشناسی ارشد سراسری شامل 20 تست بوده است. مباحث این درس شامل تعریف و اصطلاحات آمار کارشناسی ارشد، توزیع فراوانی،‌ شاخص‌ها، احتمالات، توزیع احتمالی نرمال،‌تئوری‌های نمونه‌برداری، قضاوت‌های آماری، توزیع نمونه‌های کوچک و کاراسکور، رگرسیون و همبستگی می‌باشد. دانشجویی که قصد پاسخگویی به سوالات این درس در کنکور کارشناسی ارشد را دارد، باید به بهترین نحو به مفاهیم این درس مسلط باشد. برای تسلط به مفاهیم این درس مطالعه کتابهای ذیل ضروری است:

1- مفاهیم آمار و احتمالات تالیف دکتر عبدالمجید رضایی

2- مقدمه‌ای بر احتمالات و آمار تالیف آل.آلدر و ادوارد بی واسلر ترجمه دکتر عباسعلی زالی و دکتر جعفری شبستری

3- آمار و احتمالات کاربردی تالیف دکتر بهمن یزدی صمدی، دکتر پیغمبری و دکتر امیری ادغان

    انتشارات مدرسان شریف با توجه به این که درس آمار مشترک با بسیاری از رشته‌ها می‌باشد اقدام به تألیف این کتاب نموده است که در کتاب به توضیح درس به صورت کاملاً مفهومی و ارائه و حل تست‌ها و سئوالات همراه با پاسخ‌های تشریحی کرده است که این تست‌ها کمک زیادی به درک بهتر درسنامه می‌کنند. همچنین سئوالات مربوط به 15 سال اخیر کنکور سراسری و 5 سال اخیر دانشگاه آزاد در یک کتاب گنجانده شده است که پاسخ تشریحی و سوالات آن می‌تواند دانشجو را برای کسب درصد بالایی در این درس کمک نماید.

 

« مدیریت منابع آب »

    این درس جز دروس اختیاری دوره کارشناسی رشته مهندسی آب می‌باشد. سرفصل این درس عبارتست از: آشنایی اجمالی با اهم قوانین موضوعه در کشور در خصوص منابع آب، آشنایی اجمالی با تشکیلات کشوری مدیریت منابع آب، توزیع آب و نیز مصرف کنند‌گان آب و سهم آنان از منابع کشور، آشنایی اجمالی با عرف‌های موجود در زمینه مالکیت منابع آب و نحوه توزیع و نیز نرخ‌گذاری منابع آب در مناطق مختلف کشور، انواع منابع آب: رودخانه‌ها، چاه ها، قنوات، چشمه‌ها، آبخانه‌ها و دریاها، دریاچه‌ها و برکه‌ها، روش‌های جلوگیری از هرزروی و آلودگی منابع آب (حفاظت منابع آب)، مبانی مدیریت جامع منابع آب در سطح حوزه‌های آبخیز، پایداری منابع آب و ملاحظات زیست‌محیطی و اجتماعی. ضریب آن در کنکور کارشناسی ارشد (3) و تعداد تست‌های آن 20 تست می‌باشد.بیشترین سوالات در سال گذشته از مبحث انواع برنامه‌ریزی‌های سیستم‌های منابع آب می‌باشد. با توجه به پراکندگی سرفصل این درس و عدم وجود کتابی که تمامی این مباحث را پوشش دهد، لذا برآن شدیم مطالبی را که در آزمون کارشناسی ارشد از آن سئوال مطرح می‌شود را به صورت کامل گردآوری نماییم و تست‌ها و مثال‌هایی برای درک بهتر مطالب در آن قرار دهیم. همچنین سئوالات کنکورهای سراسری و آزاد سال‌های گذشته همراه با پاسخ تشریحی کمک زیادی به دانشجویان می‌نماید.

_______________________________________

ضرایب و گرایش های مجموعه مهندسی کشاورزی آب براساس دفترچه آزمون سال 94

    عناوین دروس امتحانی: 1- زبان عمومی و تخصصی، 2- ریاضیات، 3- هیدرولیک و هیدرولیک انهار، 4- رابطه آب و خاک و گیاه، 5- سیستم های آبیاری، 6- مهندسی زهکشی، 7- هیدرولوژی، 8- مکانیک خاک، 9- ساختمان های انتقال و توزیع آب، 10- هیدرولوژی آب های سطحی و زیرزمینی، 11- آمار و احتمالات، 12- مدیریت منابع آب، 13- دروس تخصصی هواشناسی کشاورزی (هوا و اقلیم شناسی، زراعت، باغبانی، خاک شناسی، آبیاری، گیاه پزشکی).

ضرائب دروس امتحانی آزمون ارشد مهندسی آب کد رشته 1302
نظرات (۰)

فرم ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

درباره بهترين هاي بيسيـــن بدانيد...

Bird

يکي از مهمترين اهداف اين سايت تهيه آموزش هاي روان از ابزارهاي کاربردي علوم آب است.

اهميت مطالعات محيطي با ابزارهاي نوين در چيست؟

امروز با فارغ التحصيلي جمع کثير دانشجويان سالهاي گذشته و حال، با گذر از کمي گرايي ديگر صرف وجود مدارک دانشگاهي حرف اول را در بازار کار نمي زند؛ بلکه سنجش ديگري ملاک؛ و شايسته سالاري به ناچار! باب خواهد شد. يکي از مهم ترين لوازم توسعه علمي در هر کشور و ارائه موضوعات ابتکاري، بهره گيري از ابزار نوين است، بيسين با همکاري مخاطبان مي تواند در حيطه علوم آب به معرفي اين مهم بپردازد.

جستجو در بيسين
سایت مهندسی آب

بیسین - سایت تخصصی مهندسی آب

سایت بیسین با معرفی مهم ترین و کاربردی ترین نرم افزارها و مدل های شبیه سازی در حیطه مهندسی آب، تلاش به تهیه خدمات یکپارچه و محلی از محاسبات هیدرولوژیکی و هیدرولیکی می کند

اطلاعات سايت

  • www.Basin.ir@gmail.com
  • بهزاد سرهادي
  • شناسه تلگرام: Basin_Ir_bot
  • شماره واتساپ: 09190622992-098
  • شماره تماس: 09190622992-098

W3Schools

W3Schools