مجموعه آموزش هیدرولوژی - زمان بندی بارندگی :: بیسین - سایت تخصصی مهندسی آب

مجموعه آموزش هیدرولوژی - زمان بندی بارندگی


5.3 زمان بندی بارندگی

میزان بارندگی در یک بازه زمانی مشخص در ستون میلی متر آب یا لیتر در متر مربع ثبت می شود. دو واحد اندازه گیری معادل هستند:میزان بارندگی در ایستگاه بر روی سنج باران ثبت می شود. آنها مقادیر کلی ثبت شده در یک بازه زمانی یا با استفاده از سوابق موجود در نمودارهای باران سنج را اندازه گیری می کنند (شکل 7.3):


شکل 7.3 - نمودارهای باران سنج


با اندازه گیری میزان بارندگی که در یک بازه زمانی برابر اتفاق افتاده است، گرافی به نام هیستوگرام بدست می آوریم. هیستوگرام نمودار شدت بارش را نشان می دهد.


مقادیر زیر نمایانگر ارتفاع بارندگی در فاصله زمانی Δt است. جایی که Δt می تواند در چند دقیقه (1 دقیقه، 5 دقیقه) یا در ساعت (1 ساعت، 2 ساعت، 3 ساعت و غیره) باشد:بنابراین، هیستوگرام از نمودار باران سنج گرفته شده است. این را می توان به صورت زیر نوشت (رجوع کنید به شکل 8.3):شدت متوسط ​​بارندگی نسبت بین کل باران و مدت زمان باران است. با توجه به نیاز، شدت باران را می توان در واحدهای زیر بیان کرد:

mm/minute-1; mm/k or ls-1ha-1 or m3s-1km-2.


شکل 8.3 - نمودار باران سنج و هیستوگرام


میزان بارندگی ماهانه (کل بارندگی برای یک ماه) یا بارندگی سالانه (کل بارندگی برای یک سال) با استفاده از میزان بارندگی در یک دوره 24 ساعته محاسبه می شود. مقادیر بدست آمده به عنوان جداول در بایگانی ها نگهداری می شوند.


مقادیر hijdaily در صورت عدم بارش صفر و در صورت بارش بیش از صفر است. با جمع کردن مقادیر بارندگی در یک ستون، می توان به بارندگی ماهانه رسید.


بارش روزانه و بارش ماهانه ممکن است از نظر آماری پردازش شود. مقادیر روزانه برای اندازه گیری محاسبات مربوط به کارهای هیدروتکنیکی یا تخلیه کارهای آب شهاب سنگ استفاده می شود. مقادیر ماهانه برای تعیین مقدار آب آبیاری و مقادیر سالانه برای خلاصه کلی حوضه هیدروگرافی استفاده می شود.


دسترسی به عناوین دیگر محتوای مرتبط با این بخش
نظرات (۰)

فرم ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

درباره بهترين هاي بيسيـــن بدانيد...

Bird

يکي از مهمترين اهداف اين سايت تهيه آموزش هاي روان از ابزارهاي کاربردي علوم آب است.

اهميت مطالعات محيطي با ابزارهاي نوين در چيست؟

امروز با فارغ التحصيلي جمع کثير دانشجويان سالهاي گذشته و حال، با گذر از کمي گرايي ديگر صرف وجود مدارک دانشگاهي حرف اول را در بازار کار نمي زند؛ بلکه سنجش ديگري ملاک؛ و شايسته سالاري به ناچار! باب خواهد شد. يکي از مهم ترين لوازم توسعه علمي در هر کشور و ارائه موضوعات ابتکاري، بهره گيري از ابزار نوين است، بيسين با همکاري مخاطبان مي تواند در حيطه علوم آب به معرفي اين مهم بپردازد.

جستجو در بيسين
سایت مهندسی آب

بیسین - سایت تخصصی مهندسی آب

سایت بیسین با معرفی مهم ترین و کاربردی ترین نرم افزارها و مدل های شبیه سازی در حیطه مهندسی آب، تلاش به تهیه خدمات یکپارچه و محلی از محاسبات هیدرولوژیکی و هیدرولیکی می کند

اطلاعات سايت

  • www.Basin.ir@gmail.com
  • بهزاد سرهادي
  • شناسه تلگرام: SubBasin
  • شماره واتساپ: 09190622992-098
  • شماره تماس: 09190622992-098

W3Schools

W3Schools