مجموعه آموزش هیدرولوژی - راه حل تحلیلی مدل موج حرکتی :: بیسین - سایت تخصصی مهندسی آب

مجموعه آموزش هیدرولوژی - راه حل تحلیلی مدل موج حرکتی


3.6 راه حل تحلیلی مدل موج حرکتی

در شرایط خاص (مقطع مستطیل شکل، عرض زیاد، بدون ورودی جانبی) مدل موج حرکتی اجازه می دهد تا یک راه حل تحلیلی، که ممکن است در کاربردهای عملی مفید باشد.


معادله تکانه این مدل Sf = S0 را می توان با معادله منینگ (6.18) به عنوان یک رابطه منفرد بین منطقه مرطوب A (یا عمق آب h) و دبی جریان Q، در یک موقعیت مکانی داده شده x بیان کرد. در واقع:جایی که ، و R = A / P استفاده شده است.


سپس، معادله تداوم  را می توان با Q به عنوان متغیر وابسته، به شکل زیر نوشت:یاتقسیم تغییر افتراقی در Q، به عنوان مثال:


- توسط dt، یکی بدست می آورد:- توسط dx، یکی بدست می آورد:با مقایسه معادلات، می توان مشاهده کرد که در امتداد خطوط موجود در صفحه x-t دارای معادله:تخلیه ثابت (dQ/dt = 0) منتشر خواهد شد.


به چنین خطی یک خط مشخصه گفته می شود و معادلات dx/dt = dQ/dA = ck و dQ/dx = 0 معادلات مشخصه مدل موج حرکتی هستند.


اصطلاح ck میزان خلوص موج حرکتی است. ناظری که با این سرعت در امتداد جریان حرکت می کند، تخلیه مداومی را مشاهده می کند. از آنجا که dA = B.dh، وضوح موج حرکتی را می توان با توجه به عمق آب h نیز نوشت:برای یک کانال مستطیلی گسترده و پذیرنده، به طور متوالی بدست می آورد:به طوری که می توان میزان موج حرکتی را بر حسب تخلیه جریان بیان کرد:که در آن  یک ضریب ثابت برای رسیدن کانال وجود دارد.


راه حل برای Q(x,t) نیاز به دانش شرایط اولیه Q(x,0) دارد (یعنی مقادیر تخلیه جریان در امتداد جریان در ابتدای دوره زمانی تجزیه و تحلیل) و شرایط مرزی Q(0,t) (یعنی هیدروگراف ورودی به عنوان تابعی از زمان، در قسمت بالادست کانال داده شده).


برای محاسبه هیدروگراف خروجی در انتهای پایین کانال که در فاصله L از قسمت بالادست قرار گرفته است (به عنوان مثال تابع Q(L,t))، معادله خط مشخصه:با حل این رابطه به صورت زیر استفاده می شود:با ادغام:یاجایی که td(Q) زمانی است که پس از آن تخلیه Q که در قسمت بالادست در زمان tu(Q) ظاهر می شود از انتهای پایین کانال عبور می کند.


معادلات 6.26 و 6.25 یک راه حل تحلیلی را تشکیل می دهند زیرا امکان تعیین زمان td برای هر مقدار ورودی (Q, tu) را فراهم می کند. این مدل مقدار جریان اوج را در امتداد کانال حفظ می کند، اما شکل هیدروگراف ورودی را تغییر شکل می دهد. اگر جریان ورودی جانبی q ≠ 0 باشد، در این صورت Q و ck در امتداد خطوط مشخصی که به بعضی خطوط منحنی تبدیل می شوند، تغییر می کنند و مقدار پیک اصلاح می شود.

نظرات (۰)

فرم ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

درباره بهترين هاي بيسيـــن بدانيد...

Bird

يکي از مهمترين اهداف اين سايت تهيه آموزش هاي روان از ابزارهاي کاربردي علوم آب است.

اهميت مطالعات محيطي با ابزارهاي نوين در چيست؟

امروز با فارغ التحصيلي جمع کثير دانشجويان سالهاي گذشته و حال، با گذر از کمي گرايي ديگر صرف وجود مدارک دانشگاهي حرف اول را در بازار کار نمي زند؛ بلکه سنجش ديگري ملاک؛ و شايسته سالاري به ناچار! باب خواهد شد. يکي از مهم ترين لوازم توسعه علمي در هر کشور و ارائه موضوعات ابتکاري، بهره گيري از ابزار نوين است، بيسين با همکاري مخاطبان مي تواند در حيطه علوم آب به معرفي اين مهم بپردازد.

جستجو در بيسين
سایت مهندسی آب

بیسین - سایت تخصصی مهندسی آب

سایت بیسین با معرفی مهم ترین و کاربردی ترین نرم افزارها و مدل های شبیه سازی در حیطه مهندسی آب، تلاش به تهیه خدمات یکپارچه و محلی از محاسبات هیدرولوژیکی و هیدرولیکی می کند

اطلاعات سايت

  • www.Basin.ir@gmail.com
  • بهزاد سرهادي
  • شناسه تلگرام: SubBasin
  • شماره واتساپ: 09190622992-098
  • شماره تماس: 09190622992-098

W3Schools

W3Schools