انعطاف پذیری در خشکسالی برای کاهش فقر :: بیسین - سایت تخصصی مهندسی آب

انعطاف پذیری در خشکسالی برای کاهش فقر


به علت تغییرات آب و هوایی طبیعی یا تغییرات آب و هوایی، احتمال وقوع شرایط شدید آب و هوایی افزایش می یابد. تاثیرات شامل خشکسالی های مکرر و شدید، که بر زندگی میلیون ها نفر تاثیر می گذارد و باعث زیان های اقتصادی زیادی می شود. برنامه مدیریت یکپارچه خشکسالی (IDMP) راهنمایی ها و دستورالعمل هایی را برای جوامع، کشورها و مناطق تحت تاثیر خشکسالی از طریق مرکز خدمات جامع مدیریت خشکسالی ارائه می دهد.


محدوده وسیعتر برنامه عبارت است از ایجاد انعطاف پذیری اقلیمی، کاهش زیان های اقتصادی و اجتماعی و کاهش فقر در مناطق آسیب دیده از خشکسالی از طریق یک رویکرد یکپارچه به مدیریت خشکسالی، در سراسر قلمرو حوزه های مختلف، نیازها و الزامات خاص منطقه ای و ملی.


این برنامه در جهت هماهنگی جهانی تلاش های مربوط به خشکسالی سازمان ها و سازمان های موجود در رابطه با موارد زیر است:

 • درک علمی بهتر و ورودی برای مدیریت خشکسالی
 • ارزیابی ریسک خشکسالی، نظارت، پیش بینی و هشدار اولیه
 • سیاست گذاری و برنامه ریزی برای آمادگی خشکسالی و کاهش آن در بخش های مختلف
 • کاهش خطر خشکسالی و پاسخ به آن

هدف اصلی این برنامه حمایت از سهامداران در تمام سطوح با ارائه راهنمایی های سیاست گذاری و مدیریت و به اشتراک گذاری اطلاعات علمی، دانش و بهترین شیوه برای مدیریت یکپارچه خشکسالی است.

در حالی که محدوده مکانی جهانی است، نتایج مربوط به سیاست مربوطه و متناسب با نیازها و الزامات خاص منطقه ای و ملی است. رویکرد کلی برای برنامه، حدود چهار اصل کلیدی را شامل می شود:


برای تغییر تمرکز از واکنشی (مدیریت بحران) به اقدامات پیشگیرانه از طریق کاهش خشکسالی، کاهش آسیب پذیری و آمادگی

برای ادغام فرایندهای برنامه ریزی و تصمیم گیری عمودی در سطح منطقه ای، ملی و جامعه به یک رویکرد چند جانبه ای که شامل بخش های کلیدی، به خصوص کشاورزی و انرژی

برای ترویج تکامل دانش خشکسالی و ایجاد یک مکانیزم برای به اشتراک گذاشتن دانش و ارائه خدمات به ذینفعان در تمام بخش ها در همه سطوح

برای ایجاد ظرفیت ذینفعان مختلف در سطوح منطقه ای، ملی و اجتماعی

بر اساس جلسه سطح بالا در مورد سیاست های خشکسالی ملی، برنامه کار خود را در زمینه سه ستون مدیریت خشکسالی بسازد:

 • نظارت بر خشکسالی و سیستم های هشدار دهنده زود هنگام
 • آسیب پذیری و ارزیابی تأثیر
 • آمادگی خشکسالی، کاهش و پاسخ به آن

برنامه مدیریت یکپارچه خشکسالی ابتکار مشترک بین مشارکت جهانی آب (GWP) و WMO است. علاوه بر این، این برنامه توسط 30 نهاد تخصصی پشتیبانی می شود که به عنوان شرکا، پشتیبانی فنی و مشاوره ارائه می کنند. یک کمیته مدیریت بین الملل و یک کمیته مشورتی هدایت و اجرای کلی برنامه را هدایت می کند. عضویت این کمیته ها شامل نمایندگان شرکای همکار و کارشناسان فنی است. یک واحد پشتیبانی فنی مستقر در ژنو سوئیس در اجرای فنی این برنامه کمک می کند. IDMP براساس تجربه برنامه مرتبط در مدیریت سیل (APFM)، تجربه مشارکتی آب و هوا و آبهای سطحی GWP را به اشتراک می گذارد و مبنای علمی برای مدیریت آب و هوا و شرایط آب را از طریق WMO فراهم می کند. برنامه های مدیریت منطقه ای یکپارچه خشکسالی در اروپای مرکزی و شرقی (IDMP CEE)، شاخ آفریقا (IDMP HOA) و غرب آفریقا (IDMP WAF) در حال اجرا هستند. ابتکارات منطقه ای نیز در جنوب آسیا، آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی انجام می شود.
نظرات (۰)

فرم ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

درباره بهترين هاي بيسيـــن بدانيد...

Bird

يکي از مهمترين اهداف اين سايت تهيه آموزش هاي روان از ابزارهاي کاربردي علوم آب است.

اهميت مطالعات محيطي با ابزارهاي نوين در چيست؟

امروز با فارغ التحصيلي جمع کثير دانشجويان سالهاي گذشته و حال، با گذر از کمي گرايي ديگر صرف وجود مدارک دانشگاهي حرف اول را در بازار کار نمي زند؛ بلکه سنجش ديگري ملاک؛ و شايسته سالاري به ناچار! باب خواهد شد. يکي از مهم ترين لوازم توسعه علمي در هر کشور و ارائه موضوعات ابتکاري، بهره گيري از ابزار نوين است، بيسين با همکاري مخاطبان مي تواند در حيطه علوم آب به معرفي اين مهم بپردازد.

جستجو در بيسين
سایت مهندسی آب

بیسین - سایت تخصصی مهندسی آب

سایت بیسین با معرفی مهم ترین و کاربردی ترین نرم افزارها و مدل های شبیه سازی در حیطه مهندسی آب، تلاش به تهیه خدمات یکپارچه و محلی از محاسبات هیدرولوژیکی و هیدرولیکی می کند

اطلاعات سايت

 • www.Basin.ir@gmail.com
 • بهزاد سرهادي
 • شناسه تلگرام: SubBasin
 • شماره واتساپ: 09190622992-098
 • شماره تماس: 09190622992-098

W3Schools

W3Schools