دانلود کتاب تخصیص منابع آب :: بیسین - سایت تخصصی مهندسی آب

دانلود کتاب تخصیص منابع آب


رقابت بر سر بهره‌برداری از منابع آب به سبب رشد جمعیت، توسعه اقتصادی و تغییر اقلیم رو به افزایش است. به نسبتی که رقابت تشدید می‌شود، این مسئله که دولت‌ها چگونه آب را میان استفاده‌ها و استفاده‌کنندگان تخصیص بدهند، در دستور کار سیاست‌ها اولویت می‌یابد. الگوهای موفق جهانی نشان می‌دهند که رژیم‌های خوب طراحی‌شده تخصیص آب کمک می‌کنند تا آب به جایی تخصیص یابد که بیشترین ارزش را برای جامعه تولید می‌کند (اقتصادی، اکولوژیکی، یا اجتماعی- فرهنگی). این قبیل رژیم‌ها می‌توانند در برابر تغییر شرایط و ترجیحات، با کمترین هزینه برای جامعه تعدیل یابند و مشوق‌هایی را برای سرمایه‌گذاری در ارتقای کارآیی استفاده آب و نوآوری فراهم آورند. با این همه، امروزه در بیشتر کشورها، قواعد و اولویت‌های تخصیص آب غالباً با الگوهای مطلوب فاصله دارند. در بسیاری از موارد، قواعد تخصیص آب در گذر دهه‌ها یا حتی قرن‌ها تکوین یافته‌اند، ولی امروز دیگر منسوخ‌شده به شمار می‌آیند، یا اینکه با احتساب نیازها و واقعیت‌های جدید تعدیل نیافته‌اند. فشارهای رو به رشد سبب می‌شوند ناکارایی‌های موجود در رژیم‌های تخصیص آب، به شکل فزاینده‌ای هزینه تحمیل کنند: ترتیبات تخصیص قرن نوزده برای جامعه و اقتصاد قرن 21 چندان کارساز نیست. تعارضات بر سر استفاده از آب، هم بر رشد اقتصادی و هم پایداری محیط‌زیستی تأثیر دارند. با این همه، رژیم‌های تخصیص به سختی خود را تعدیل می‌کنند، حتی وقتی ارزش‌های اقتصادی و اجتماعی مربوط به استفاده از آب با گذشت زمان تغییر کرده باشد. به بیانی دیگر، آب غالباً در استفاده‌هایی گرفتار می‌آید که امروز دیگر ارزشمند تلقی نمی‌شوند، چرا که به گذشته تعلق دارند و ریسک کمبود آب به شکل نامتناسبی بر گروه‌های معینی از آب‌بران تحمیل می‌شود. رژیم‌های تخصیص غالباً آمادگی چندانی برای رویارویی با تغییرات سریع‌تر در آینده، به ویژه تغییر اقلیم ندارند.


گزارش حاضر می‌کوشد گام مثبتی در فراهم‌آوردن راهنمایی‌های سیاستی برای کشورهایی که فرصت‌های اصلاح تخصیص آب را می‌جویند بردارد.          


عنوان: تخصیص منابع آب

نهاد تهیه‌کننده: OECD

سال انتشار: 2015


دانلود کتاب تخصیص منابع آب 
نظرات (۰)

فرم ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

درباره بهترين هاي بيسيـــن بدانيد...

Bird

يکي از مهمترين اهداف اين سايت تهيه آموزش هاي روان از ابزارهاي کاربردي علوم آب است.

اهميت مطالعات محيطي با ابزارهاي نوين در چيست؟

امروز با فارغ التحصيلي جمع کثير دانشجويان سالهاي گذشته و حال، با گذر از کمي گرايي ديگر صرف وجود مدارک دانشگاهي حرف اول را در بازار کار نمي زند؛ بلکه سنجش ديگري ملاک؛ و شايسته سالاري به ناچار! باب خواهد شد. يکي از مهم ترين لوازم توسعه علمي در هر کشور و ارائه موضوعات ابتکاري، بهره گيري از ابزار نوين است، بيسين با همکاري مخاطبان مي تواند در حيطه علوم آب به معرفي اين مهم بپردازد.

جستجو در بيسين
سایت مهندسی آب

بیسین - سایت تخصصی مهندسی آب

سایت بیسین با معرفی مهم ترین و کاربردی ترین نرم افزارها و مدل های شبیه سازی در حیطه مهندسی آب، تلاش به تهیه خدمات یکپارچه و محلی از محاسبات هیدرولوژیکی و هیدرولیکی می کند

اطلاعات سايت

  • www.Basin.ir@gmail.com
  • بهزاد سرهادي
  • شناسه تلگرام: SubBasin
  • شماره واتساپ: 09190622992-098
  • شماره تماس: 09190622992-098

W3Schools

W3Schools